315-та річниця створення першої Конституції України
5 квітня ми відзначаємо 315-ту річницю створення першої Конституції України як самостійної, не залежної від Москви держави. Перша українська конституція була прийнята на зборах козацтва біля містечка Тягина (нині Бендери) на правому березі річки Дністер цього дня у 1710 році.
Документ став видатною пам’яткою історії, хоча вступив у силу обмежено й на короткий час. Однак це був виразний відбиток політичної думки, настроїв тогочасного суспільства, яке плекало надію на незалежність і юридично оформлений суверенітет.
У часи домінування абсолютних монархій у світі Пилип Орлик явив йому унікальний продукт – першу конституцію, де розділялися гілки влади на законодавчу, судову й виконавчу, де з’являвся прообраз парламентаризму, де чітко заборонялася корупція й окреслювалися права і свободи людини, аж до появи поняття соціального захисту.
Українська козацько-політична еліта 18 століття прагнула письмово затвердити принципи людяного й справедливого ставлення до своїх громадян, послуговуючись ґрунтовними знаннями з права і бажанням застосовувати його на благо кожного. Лише через кілька десятків років ці ідеї відобразяться в законах США, Франції, Польщі, Іспанії тощо. Для багатьох країн Європи конституція Пилипа Орлика стала орієнтиром і зразком, з якого починалися їхні демократії.