Стратегічна сесія
ЗГУРТОВАНІ ГРОМАДИ
Олексій РЯБІКІН, заступник Міністра розвитку громад та територій України, на Стратегічній сесії у Харкові (17.01.2025) саме такий пріоритет озвучив у своєму виступі.
Взаємодія та стратегічне співробітництво ОТГ є нагальною необхідністю з початку процесу ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ в Україні.
Проте, наразі, можемо констатувати той факт, що процес розуміння, своєрідного спілкування та контакту між громадами практично не існує ... Закон України "Про співробітництво територіальних громад" діє у нашій державі мінімально, а у ЧО таке спвробітництво практично відсутнє. Більше того, (будемо відвертими) будь-яка ОТГ розглядає своїх сусідів та колег ОМС як "конкурентів". Ми "боремося" за той чи інший фінансовий, матеріальний, енергетичний чи людський ресурс, який в Україні сьгодні є обмеженим, не практикуємо спільної згуртованності у залученні інвестицій та напрацюванні спільних проектів.
У той же час, маємо зазначити, що великі громади будуть мінімально зацікавленими у пропозиціях подібного співробітництва, вони мають свій значно більший від малих тг потенціал і здатні розвиватися успішно самостійно.
Але, історії громад наших сусідів поляків та громад Львівщини стверджують про інший підхід у зазначеній проблематиці.
Розпочнемо зі своїх ...
ПРИКЛАД / Львівська агломерація - включає місто Львів та приміські території у радіусі 30 км від зовнішньої межі міста — центру. Географічно агломерація охоплює 18 територіальних громад, в тому числі 5 міських, 5 селищних та 8 сільських. Загальна кількість населених пунктів — 351, з них 7 міст, 9 селищ, 335 сіл. Ще у 2023 році було затверджено «Стратегію розвитку Львівської агломерації на період до 2027 року».
NB Стратегія Львівської агломерації - це перший документ стратегічного планування для агломерацій в Україні. Стратегія спрямована на активізацію та підвищення залученості органів місцевого самоврядування, громадськості, бізнес-структур, різного роду інституцій, загалом широкого кола зацікавлених сторін до співпраці, водночас виступаючи інструментом для залучення зовнішніх коштів для найважливіших інвестицій та діяльності з розвитку.
Вважаю, що подібний позитивний досвід має бути поширеним і у Чернігівській області. Агломераціі ОТГ у нашому регіоні можуть гуртуватися навколо таких міст як Чернігів, Ніжин та Прилуки. (Можливо й навколо інших успішних громад. Наприклад, сьогодні вартий уваги досвід із залучення інвестицій та різних проектів у Менській громаді, яка вже спроможна поділится спільними доробками із сусідами ...)
Власні пропозиції про дієвість агломерацій у ЧО висловив у Харкові під час обговорення стратегії нашого регіону. Переконаний, що подальші напрацювання з цієї теми маємо детальніше розглядати на рівні ЧОВА та облради. У кожному локаційному центрі майбутньої агломерації маємо визначити свої домінанти.
На завершення - досвід Польщі, де можливо трішки через інший процес (утворення Асоціацій громад), але сутність таж сама. Наші сусіди поляки зрозуміли, що найбільше допомоги чекають малі зміни. Бо в великих містах є свої потужності. У малих же часто одна людина займається кількома напрямками одразу ... Більша ОТГ має у співпраці й синергетичному підході розвиватися спільними зусиллями з меншим територіальним об'єднанням !!!
ЗА МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ (ПУБЛІЧНУ ВЛАДУ) в УКРАЇНІ !!!
Голова Олег БУЗУН