Стратегічна сесія

Дата: 20.01.2025 14:25
Кількість переглядів: 31

ЗГУРТОВАНІ ГРОМАДИ

Олексій РЯБІКІН, заступник Міністра розвитку громад та територій України, на Стратегічній сесії у Харкові (17.01.2025) саме такий пріоритет озвучив у своєму виступі.

Взаємодія та стратегічне співробітництво ОТГ є нагальною необхідністю з початку процесу ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ в Україні.

Проте, наразі, можемо констатувати той факт, що процес розуміння, своєрідного спілкування та контакту між громадами практично не існує ... Закон України "Про співробітництво територіальних громад" діє у нашій державі мінімально, а у ЧО таке спвробітництво практично відсутнє. Більше того, (будемо відвертими) будь-яка ОТГ розглядає своїх сусідів та колег ОМС як "конкурентів". Ми "боремося" за той чи інший фінансовий, матеріальний, енергетичний чи людський ресурс, який в Україні сьгодні є обмеженим, не практикуємо спільної згуртованності у залученні інвестицій та напрацюванні спільних проектів.

У той же час, маємо зазначити, що великі громади будуть мінімально зацікавленими у пропозиціях подібного співробітництва, вони мають свій значно більший від малих тг потенціал і здатні розвиватися успішно самостійно.

Але, історії громад наших сусідів поляків та громад Львівщини стверджують про інший підхід у зазначеній проблематиці.

Розпочнемо зі своїх ...

ПРИКЛАД / Львівська агломерація - включає місто Львів та приміські території у радіусі 30 км від зовнішньої межі міста — центру. Географічно агломерація охоплює 18 територіальних громад, в тому числі 5 міських, 5 селищних та 8 сільських. Загальна кількість населених пунктів — 351, з них 7 міст, 9 селищ, 335 сіл. Ще у 2023 році було затверджено «Стратегію розвитку Львівської агломерації на період до 2027 року».

NB Стратегія Львівської агломерації - це перший документ стратегічного планування для агломерацій в Україні. Стратегія спрямована на активізацію та підвищення залученості органів місцевого самоврядування, громадськості, бізнес-структур, різного роду інституцій, загалом широкого кола зацікавлених сторін до співпраці, водночас виступаючи інструментом для залучення зовнішніх коштів для найважливіших інвестицій та діяльності з розвитку.

Вважаю, що подібний позитивний досвід має бути поширеним і у Чернігівській області. Агломераціі ОТГ у нашому регіоні можуть гуртуватися навколо таких міст як Чернігів, Ніжин та Прилуки. (Можливо й навколо інших успішних громад. Наприклад, сьогодні вартий уваги досвід із залучення інвестицій та різних проектів у Менській громаді, яка вже спроможна поділится спільними доробками із сусідами ...)

Власні пропозиції про дієвість агломерацій у ЧО висловив у Харкові під час обговорення стратегії нашого регіону. Переконаний, що подальші напрацювання з цієї теми маємо детальніше розглядати на рівні ЧОВА та облради. У кожному локаційному центрі майбутньої агломерації маємо визначити свої домінанти.

На завершення - досвід Польщі, де можливо трішки через інший процес (утворення Асоціацій громад), але сутність таж сама. Наші сусіди поляки зрозуміли, що найбільше допомоги чекають малі зміни. Бо в великих містах є свої потужності. У малих же часто одна людина займається кількома напрямками одразу ... Більша ОТГ має у співпраці й синергетичному підході розвиватися спільними зусиллями з меншим територіальним об'єднанням !!!

ЗА МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ (ПУБЛІЧНУ ВЛАДУ) в УКРАЇНІ !!!

 

Голова                                                                                                    Олег БУЗУН



« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь